גופים תומכים

כהורים לילדים עם צרכים מיוחדים אתם משקיעים רבות בגידול ילדכם ומחפשים את כל הדרכים האפשריות להביא למימוש הפוטנציאל שלו ולשילובו בחברה. פעמים רבות הורים מרגישים שהם צריכים סיוע ובגלל חוסר הכרות עם הגופים הקיימים ועם הסוגים השונים של הארגונים, אין להם מושג מהיכן כדאי להתחיל את החיפוש.

הכרות עם סוגי הגופים יכולה להקל מאד על הורים בהחלטה למי עליהם לפנות כדי לקבל את הסיוע המתאים ביותר לצורכיהם.

במדינת ישראל פועלים הרבה מאד גופים וארגונים בנושאים הקשורים לאנשים עם צרכים מיוחדים.

 

רשימת ארגוני תמיכה וסיוע :

 • קשר : הבית של המשפחות המיוחדות : הוא ארגון לשינוי חברתי ששם לו למטרה להביא לחיזוק מעמדם של ההורים והמשפחות לילדים עם צרכים מיוחדים ולפיתוח שירותים שיביאו להעצמתם. לשם כך, מפעיל הארגון לצד שירות מקצועי למשפחות הכולל מידע, ייעוץ, תמיכה וסינגור, גם פרויקטים חברתיים להעצמת הורים ומשפחות מיוחדות.
 • אגודת יד ביד: הוא ארגון מסייע לילדים צעירים משכבות חלשות בחברה הישראלית.
 • “שמע” – למענם של ילדים ונוער חירשים וכבדי שמיעההוא ארגון שמטרתו לספק את הצרכים המיוחדים של ילדים ובני נוער חרשים וכבדי שמיעה בתחומים: חינוך, שיקום שמיעתי, רווחה ושילוב בחברה. שמע פועלת למענם של ילדים ובני נוער מכתות א’-י”ב ממסגרות לימוד שונות (השילוב האינדוידואלי, השילוב הכתתי, בתי ספר לחינוך מיוחד). העמותה פועלת בשיתוף פעולה עם המרכזים הטיפוליים של משרד החינוך. מרכזים אלו מעניקים לילד עם ירידה בשמיעה שירותים ותוספת שעות תגבור לימודי. העמותה מעניקה לילד מגוון שירותים בתחום החינוך הבלתי-פורמלי בשעות אחר הצהריים.
 • א. וי. ישראל (AV) : הנה עמותת הורים לילדים לקויי שמיעה ואנשי מקצוע, אשר פועלת להפצה ויישום גישה של הקניית שפה ודיבור מתוך שמיעה (Auditory Verbal). העמותה פועלת על מנת לשקם ילדים לקויי שמיעה, ללא השימוש בשפת הסימנים וקריאת שפתיים, תוך שימת דגש על אבחון ושיקום אודיולוגי מתקדם ושיתוף מלא של הילד בחברה השומעת.
 • אהל שרה הוא מרכז לחינוך ולשיקום הילד המיוחד – עוסק מזה 40 שנה בחינוך ושיקום ילדים ובוגרים עם מוגבלות שכלית התפתחותית. במסגרות שמופעלות ע”י אהל שרה, העומדות בקריטריונים עדכניים, מותאמת לחניכים תכנית קידום אישית, בכדי שכל חניך יוכל להגשים את הפוטנציאל שלו במלואו. באהל שרה שומרים על כבוד החניך ורצונותיו ע”פ תפיסת החברה אליה הוא משתייך – דבקות במטרה, מסירות, אהבה, שמחת חיים, חינוך לעצמאות ושילוב מירבי בחברה.
 • איל”ן :איגוד המטפל בילדים (ובוגרים) בעלי מוגבלויות פיזיות, הסובלים מנכויות פיזיות מוטוריות כתוצאה ממחלות שריר ועצב שונות כגון שיתוק ילדים, שיתוק מוחין, ניוון שרירים ומחלות נוספות. האיגוד מסייע לכל בעלי המוגבלויות הפיזיות בישראל בכל המגזרים (קיבוצים, מושבים, המגזר הערבי, המגזר החרדי ועוד).
  איל”ן רואה כמטרה לשפר את איכות חייהם של בעלי המוגבלויות הפיזיות בישראל ולקדם את שילובם בחברה.
 • אקי”ם :– אגודה לאומית לקידום אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית (פיגור שכלי) בישראל אשר נוסדה על ידי קבוצת הורים לילדים עם מוגבלות זו, במטרה להביא לשיפור איכות חיי ילדיהם באמצעות שינוי תפיסות הממסד והחברה הישראלית כלפי אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית.
 • אלו”ט: האגודה הלאומית לילדים אוטיסטים – היא עמותת הורים לילדים, מתבגרים ובוגרים המאובחנים כלוקים באוטיזם או ב-PDD
 • בית איזי שפירא היא עמותה הפועלת לשינוי באיכות חייהם של אנשים עם מוגבלויות ובני משפחותיהם. הארגון נוסד לזכרו של איזי שפירא ז”ל ובהמשך לדרכו ולפילוסופית החיים שלו כי “לכל אדם הזכות לחיות בכבוד ובהתאם למלוא יכולותיו”.
  שירותי העמותה ניתנים לאוכלוסיה הכוללת ילדים ומבוגרים עם נכויות התפתחותיות, כולל מוגבלות שכלית התפתחותית (פיגור שכלי) בינונית עד קשה, אוטיזם, תסמונת דאון, תסמונת רט, הפרעות תחושתיות ותנועתיות, שיתוק מוחין, תסמונות התפתחותיות נדירות, הפרעות למידה חמורות והפרעות תפקודיות נוספות.
 • אהב”ה: העמותה מעניקה תמיכה, ליווי וייעוץ לבעלי נכויות ולבני משפחותיהם, מתן מידע אודות זכויות ושירותים שונים לנכים, ייצוג נכים מבחינה משפטית, הפעלת מרכז להורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים, קיום סדנאות ופעילויות חברתיות לילדים עם נכויות, השמת חונכים לילדים נכים, עידוד יצירת קשרים חברתיים בקרב ילדים עם מוגבלויות.
 • אגודת שלוה : שחרור למשפחה ולילד המוגבלמטרת הארגון לתמוך בשילובם של ילדים עם צרכים מיוחדים – פיזיים ומנטליים – מגיל הינקות ועד הגיעם לבגרות באמצעות מתן מענה איכותי וכוללני של תרפיות, תכניות התערבות ושירותים חינוכיים במטרה להעצים ולשפר את מעורבותם ושותפותם בקהילה בה הם חיים. אווירה אוהבת ומקבלת מעודדת את התפתחותם.
  להעצים את המשפחות תוך הענקת חוויות של שותפות, תמיכה, אֵמון וזמן הפגה על-מנת לשפר ולעודד את ההורות בבית.
  להבטיח ששירותים אלו מסופקים חינם לכל הזקוקים להם, ללא קשר לרקע העדתי, המשפחתי או הכלכלי.
  לקדם שינוי חברתי באמצעות פעולות סינגור בתחום האנשים עם צרכים מיוחדים ובני משפחותיהם, להבטיח את הנגישות והמודעות שלהם לזכויותיהם ולהבטיח את שילובם ומעורבותם בחברה כחברים מוערכים.